Local women runners sweep Wenatchee Marathon races

Written on Apr 19th, 2015 by , Category Events, News, Steve Maher's Blog, Training

 

By Steve Maher
RunWenatchee.com

WENATCHEE — Three local runners swept the women’s individual titles at Saturday’s Wenatchee Marathon, Half-Marathon and 10K.

Wenatchee’s Sarah Wicheta won the women’s marathon race, completing the 26.2-mile course in 3 hours, 23 minutes and 30 seconds. Karen Pleas of Wenatchee took home the women’s half-marathon title in 1 hour, 35 minutes and 7 seconds. And Cashmere’s Kea Paton blazed to victory in the women’s 10K in 42 minutes, 35 seconds.

The men’s marathon (and overall marathon title) was captured by Jim Neeway of Richland in 2:48.38.

Spokane’s Matt Zuchetto won the men’s half-marathon in 1:18:48, while Keegan Council of Gig Harbor clocked a 37:51 to win the men’s 10K race.

The 11th-annual event, which starts and finishes at the Stanley Civic Center, attracted about 1,200 registrants, according to organizing group TedDriven. It was held under sunny skies, with temperatures in the 50s at start time.

For complete results: http://results.chronotrack.com/event/results/event/event-13680?lc=en

Wenatchee Marathon, Half-Marathon and 10K
Saturday, April 18
Marathon Men
1. Jim Neeway, Richland, 2:48:38
2. Kyle McCoy, Seattle, 2:54:25
3. Nathan Kurz, Seattle, 2:58:39
4. Ryan Los, Wenatchee, 2:59:16
5. Greg Platz, Poulsbo, 3:14:19
6. David Agnello, Redmond, 3:14:25
7. Dayle Massey, Leavenworth, 3:20:56
8. Cordell Council, Gig Harbor, 3:23:45
9. Troy Marter, Puyallup, 3:27:06
10. Jeremy Hedrick, Orofino, Idaho, 3:29:15
11. Jeffrey Yamada, Yakima, 3:30:33
12. Luke Timms, Kelowna, B.C., 3:32:29
13. Andrew Wiselogle, Bothell, 3:33:30
14. James Klarich, Wapato, 3:36:14
15. Craig Macholz, Missoula, 3:40:25

Marathon Women
1. Sarah Wicheta, Wenatchee, 3:23:30
2. Miranda Bachman, Pasco, 3:24:29
3. Audra McPartland, Warden, 3:28:32
4. Erika Ellis, Spokane, 3:28:57
5. Kalie Fish, Bellingham, 3:36:12
6. Michele Fischer, Wayne, Pa., 3:42:11
7. Kimberly Simmons, 3:43:07
8. Kristina Woods, Parker, Colo., 3:43:43
9. Melissa Kuhn, Ellensburg, 3:44:22
10. Talitha Haller, Seattle, 3:45:25
11. Tristine Drennan, Edmonds, 3:46:48
12. Katie Stephenson, Everett, 3:46:59
13. Jessica Holmes, Seattle, 3:48:05
14. Mary Orcutt, Winthrop, 3:50:03
15. Angela Kuest, Anchorage, 3:50:08

Half-Marathon Men
1. Matt Zuchetto, Spokane, 1:18:48
2. George Velazquez, Wenatchee, 1:22:25
3. Seth Pierson, Seattle, 1:23:53
4. Chad McBride, Wenatchee, 1:25:37
5. Phillip Kast, Seattle, 126:17
6. Thomas Race, Bellingham, 1:27:24
7. Claton Belmont, Wenatchee, 1:29:04
8. Michael Tonge, East Wenatchee, 1:29:50
9. Gregory Romaniuk, Richland, 1:29:52
10. Subhasish Bhattacharya, Seattle, 1:30:18
11. Mason Brayman, Seattle, 1:30:32
12. Mark Wavra, East Wenatchee, 1:31:23
13. Eddie Edwards, Wenatchee, 1:31:34
14. Mike Browne, Renton, 1:31:42
15. Bert Ivey, Wenatchee, 1:32:12

Half-Marathon Women
1. Karen Pleas, Wenatchee, 1:35:07
2. Tracie Podoll, Spokane, 1:35:19
3. Sarah Doherty, Seattle, 1:35:44
4. Mary Larson, Woodinville, 1:36:18
5. Katherine Wyatt, Seattle, 1:36:20
6. Hannah McCormick, Wenatchee, 1:38:00
7. Robin White, Sammamish, 1:38:01
8. Misty Springer, Spokane, 1:38:51
9. Jennifer Van Cott, Spokane, 1:39:06
10. Jamie Schmelzer, Kennewick, 1:39:18
11. Jodi O’Shea, Moses Lake, 1:39:29
12. Rachel Smith, Ellensburg, 1:39:34
13. Marian Minkler Wilding, Seattle, 1:40:13
14. Marcy Wheeler, Ephrata, 1:41:47
15. Jami Bean, Spokane, 1:42:35

10K Men
1. Keegan Council, Gig Harbor, 37:51
2. Carter Shae, Wenatchee, 39:31
3. Jake Mallula, Sammamish, 40:21
4. Rod Martin, Wenatchee, 41:42
5. Nickolas Burson, Ellensburg, 44:15
6. Derek Wolf, Ephrata, 44:28
7. Kris Smith, Spokane, 44:37
8. Dave Molitor, Soap Lake, 44:39
9. Vince Nethery, Ellensburg, 44:47
10. Joshua Kratzer, Ellensburg, 44:52
11. Jeff Parrish, Seattle, 44:55
12. Joe Miller, Wenatchee, 45:01
13. Jason DePue, Wenatchee, 45:07
14. Alex Jacobs-Nicholls, Wenatchee, 46:41
15. Eric Newbould, Seattle, 46:47

10K Women
1. Kea Paton, Cashmere, 42:35
2. Karen Weber, Wenatchee, 45:07
3. Syrina Hutsell, East Wenatchee, 46:55
4. Caiti Velazquez, Wenatchee, 47:10
5. Carly Knox, Seattle, 47:14
6. Judy Beard, Ellensburg, 47:28
7. Lauren Gill, Wenatchee, 49:59
8. Kati Patnode, Wenatchee, 51:22
9. Lorena Boyd, Wenatchee, 51:33
10. Laurie Hudson, Penticton, B.C., 51:36
11. Jenny Smith, Cashmere, 51:46
12. Leah Hammond, Cashmere, 51:47
13. Deb Loughheed, Penticton, B.C., 52:01
14. Kiera McPartland, Moses Lake, 52:16
15. Gina Smith, Cashmere, 52:19


Leave Your Comment